احکام نماز مسافر

1- شخصی هر هفته یا ده روز یک بار برای فروش کالای خود به شهر دیگری سفر می کند و چندین سال است که مشغول این کار است. تکلیف نماز و روزه ی او چیست؟
ج: باید دانست که حکم قصر دایر مدار کثرت سفر است و مقصود از کثرت سفر این است که سفر انسان اتفاقی نباشد، پس اگر محرز شود که سفر انسان اتفاقی نیست، باید نماز و روزه اش را کامل بجا آورد، مثل این که در هفته دو روز در سفر باشد. بنابر این اگر در هر ده روز یک روز مسافر باشد، ظاهرا ً کثرت محقق نمی شود و اگر در هفته یک روز مسافر باشد، اگر در تحقق کثرت شک کند، وظیفه اش شکسته خواندن نماز است و گرفتن روزه، اگر چه در این حالت احتیاط جمع بین تکلیف کثیرالسفر و غیر آن است.

Register to read more...

استفتائات مقدمات نماز

1- جهت تعیین دقیق نصف شب برای نماز عشا و نماز شب چه باید کرد؟
ج: آخر وقت نماز عشا برای کسانی که معذور نیستند، نصف شب است وشب را باید از اول غروب تا اذان صبح حساب کرد، نه تا اول آفتاب بنابر این تقریبا ً یازده ساعت و بیست دقیقه بعد از ظهر شرعی آخر وقت نماز عشا است.

Register to read more...

استفتائات مقارنات نماز

1- در نماز به خیال این که دو رکعت اول است، سوره ی حمد را شروع کردم، اما در اثنای خواندن سوره یادم آمد که دو رکعت آخر است، آیا سوره ی حمد را از همان جا رها کنم؟ اگر بعد از خواندن حمد، مشغول خواندن سوره شده باشم تکلیفم چیست؟
ج: چون خواندن حمد در رکعت سوم و چهارم جایز است، رها کردن آن لازم نیست، ولی اگر بعد از خواندن حمد و در اثنای خواندن سوره متوجه شدید، بقیه ی آن را نخوانید.

Register to read more...

نماز استغاثه

س: گفته مي شود در نماز استغاثه به حضرت صاحب الزمان عجل الله فرجه و حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام در صورتي كه حاجت فرد برآورده شود، در نماز به طور كاملاً غير ارادي شروع به چرخيدن مي كند، آيا چنين چيزي صحيح است؟

Register to read more...

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR