پرسش های قرآنی

1- در سوره ی مبارکه ی ملک آمده (الذی خلق الموت و الحیاه) آیا مرگ مخلوق است که خداوند آن را خلق کند؟ چطور می توان این مسأله را قبول کرد در حالی که مشهور چنین است که مرگ امری عدمی می باشد، در این صورت معنای خلقت و آفرینش چیست؟

ج: باید دانست که خلق معانی متعددی دارد و از شایع ترین معانی خلق چنان که در تمام کتب لغت به آن اشاره شده است، تقدیر می باشد، بنا بر این معنای آیه چنین است: آن خدایی که مرگ و زندگی را برای امتحان شما انسان ها مقدر و معین فرموده است و شاهد بر معنایی که برای آیه ذکر شد، آیه ی 60 از سوره ی واقعه می باشد که در آن فرموده: (نحن قدرنا بینکم الموت) یعنی ما مرگ را بین شما انسان ها مقدر و معین کردیم.
برای تفصیل مطلب به کتاب ما به نام (دروس حول الموت و البرزخ و اشراط الساعه) مراجعه نمایید.


2- در تواریخ آمده است که حضرت رسول صلی الله علیه و اله در روز بیست و هفتم ماه رجب مبعوث شدند و اولین آیات قرآن در آن روز نازل شده، همچنین در سوره ی قدر خداوند می فرماید: (انا انزلناه فی لیله القدر) که گفته شده دلالت بر نزول تمام قرآن در ماه رمضان و شب قدر دارد و نیز مسلم است که آیات قرآن در طی بیست و سه سال رسالت حضرت رسول صلی الله علیه و آله بر حضرتش نازل می شد، پرسش این است که بر اساس این قرائن و دلایل قرآن دو بار نازل شده، یک بار تماماً و بار دیگر تدریجاً یا با روش دیگری می توان توجیه کرد؟
ج: به نظر ما قرآن یک بار نازل شده است و بس و تکرار نزول معنی ندارد.
باید توجه کرد که نام قرآن گاهی در تمام قرآن استعمال می شود و گاهی در قسمتی از قرآن استعمال می شود، حتی در یک آیه ی قرآن، پس لفظ قرآن مثل لفظ آب است که استعمال آن هم در یک قطره آب و هم در تمام آب های دنیا صحیح است.
روی این اصل معنای آیه ی (انا انزلناه ...) این است که قرآن در ماه رمضان و در شب قدر نازل شده، ولو این که مقدار نازل شده فقط پنج آیه ی اول سوره ی (اقراء) باشد، چون پنج آیه هم قرآن است. اما این که مشهور است حضرت رسول صلی الله علیه و آله در بیست و هفتم ماه رجب به پیامبری مبعوث شده است، مستلزم آن نیست که قرآن هم برای اولین بار در همین وقت و در بیست و هفتم ماه رجب نازل شده باشد. لذا معروف است که پیامبر صلی الله علیه و آله وقتی از کوه حرا پایین می آمدند، می فرمودند: (قولوا لا اله الا الله) و بعید نیست که اولین آیات قرآن دو ماه پس از بعثت نازل شده باشد، کما این که تورات پس از گذشت مدتی بر حضرت موسی نازل گشت.
برای آگاهی بیشتر می توانید به کتاب ما به نام (دروس حول نزول القرآن) مراجعه کنید.


3- با توجه به اینکه قرآن با هفت قرآئت مشهور و هفت قرآئت غیر مشهور دیگر روایت شده است، لطفاً بفرمایید اعتقاد به کدام یک صحیح است؟ و آیا حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله قرآن کریم را با تمام این قرآئات تلاوت فرموده اند؟
ج: آن چه مسلم است برای ما خواندن نماز با هر یک از قرآئات مشهوره جایز است.


4- آیا جایز است قرآن را با موسیقی خواند؟
ج: خواندن قرآن با صوت زیبا جایز است، ولی نباید با آهنگ و لحنی که مناسب مجالس لهو است قرآن خواند و این گونه خواندن قرآن حرام است.


5- عموم آیه ی (و لقد کرمنا بنی آدم) تمام انسان ها را در بر می گیرد یا مخصوص عده ی خاصی است؟
ج: ظاهراً نوع بشر در مقابل حیوانات مراد است.


6- در مواردی که خواندن آیه الکرسی وارد شده مراد تا (و هو العلی العظیم) می باشد یا تا (هم فیها خالدون) باید خواند؟
ج: ظاهر بعضی از روایات این است که آیه الکرسی تا ( و هو العلی العظیم) می باشد، ولی احوط این است که تا (هم فیها خالدون) بخوانند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR