السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 من بسیار متاثرم که اینهمه گرفتار ظاهرسازی هستیم

اگر بتوانیم ده طلبه مهذب تربیت کنیم بسیار ارزشمندتر از کارهای ظاهری و شعاری است

حضرت ایت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی در آغار درس خارج فقه خود با توجه به اهمیت عمل و دوری از شعار در بین حوزه و روحانیت فرمودند: در اداره حوزه علمیه و برخی برنامه ریزی‌ها کمی شعارزدگی هست؛ به مسئولان حوزه متذکر شدم و انتقاد کردم و گفتم این همه طلبه پذیرش می‌کنید باید منتج به نتیجه باشد، طلبه ای که به دلیل احتیاج به مسافرکشی و... رو می‌آورد اگر کم باشد بهتر از این است که زیاد باشد ولی به آنها رسیدگی کامل نشود برخی طلبه‌ها به ما مراجعه می‌کنند و احتیاجاتی را مطرح می‌کنند که من معذورم بگویم چه کارهایی می‌کنند برای رفع مشکلات زندگی خود، از قبیل نماز میت و استیجاری و...

این معنی اش این است که ما به حوزه و روحانیت نمی‌رسیم. حوزه پر از روحانی است، اما هر سال عده ای موفق به سفر تبلیغی نمی‌شوند چون جای مناسب تبلیغ نیست! حتی برخی که 30 سال سابقه تبلیغی دارند امسال نتوانسته‌اند موقعیتی پیدا کنند. وقتی تعداد زیاد شد عزت روحانیت از بین می‌رود.
ایشان با اشاره به تکثر مدارس علمیه در اقصی نقاط کشور گفتند: هر جا که یک امام جمعه است یک حوزه درست می‌کنند، کأنه لازمه هر امام جمعه‌ای یک حوزه علمیه است! این مدارس هم پس از یکی دو سال که درست اداره نمی‌شود، رها می‌گردد. وقتی هر دهی مدرسه علمیه داشته باشد، دیگر نمی توان آن را به خوبی اداره کرد. گفتند در محلی وقتی نتوانستند مدرسه علمیه را اداره کننده نهاد دیگری آن مدرسه را متصرف شد. مسئولین باید توجه داشته باشند همه چیز شعار نباشد، مثلاً امسال دهها هزار طلبه پذیرفتیم و 12 مدرسه ساختیم و... اینها همه‌اش ناشی از این است که ذهن ما در گیر ظاهرسازی شده است. در گذشته مراکز استان دارای مدرسه بود، مثلاً تبریز چندین مدرسه موفق داشت که طلبه در 4-5 سال خوب درس می‌خواند و هرجا می‌رفت می توانست از پس امور برآید.
چقدر خوب است طلبه‌ها زحمت بکشند عوض شعار و ظاهرسازی خود را اصلاح کنیم. چه خوب است نمره را به علم ندهند، معیار مدارج فقط علم نباشد؛ به تقوا هم توجه کنید. اگر طلبه تقوا داشته باشد و کم سواد هم باشد می تواند اثرگذار باشد.
ایشان با توضیح نمونه‌هایی از روحانیون موفق در شهرهای آذربایجان گفتند: در تاریخ روحانیت مصادیق و نمونه های فراوانی وجود دارند که توانسته‌اند در پیرامون خود تاثیر فراوانی داشته باشند و مردم را به ارشاد و هدایت کنند. در روایت فرموده‌اند: کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم؛ ما باید خود را اصلاح کنیم تا مردم اصلاح شوند. ائمه ما به مجرد اینکه با کسی ارتباط داشتند با اخلاق حسنه خود آنها را تحت تاثیر قرار می‌دادند. شیخ طوسی به تنهایی اینهمه افتخار و دستاورد در علوم مختلف داشت. من بسیار متاثرم که اینهمه گرفتار ظاهرسازی هستیم. من مخالف موسسات مفید که بتوانند نتیجه داشته باشند نیستم و وجود آن را واجب می دانم؛ اما اگر بتوانیم ده طلبه مهذب تربیت کنیم بسیار ارزشمندتر از کارهای ظاهری و شعاری است. ان شاءالله خداوند به مسئولان حوزه توفیق دهد تا بتوانند حوزه را مرضیّ امام زمان عج اداره کنند.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR