السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 اگر ما علم را برای هدایت فرا بگیریم، درد افراد بی خانمان را هم درک می کنیم

آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی:
اگر هدف روحانیت از تحصیل علم، هدایت نباشد، کسانیکه صاحب کرسی می شوند، دیگر کسی را نمی شناسند و حال مردم و اقشار ضعیف را درک نمی کنند.

 حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی در پایان درس خارج فقه امروز با اشاره به روایتی از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام که فرموده‌اند: من استرشد العلم ارشده یعنی کسی که علم را فراگیرد علم او را برای به حقیقت هدایت می کند، گفتند: همه کسانی که در طول تاریخ برای آموختن علم در حوزه‌ها جمع می شدند، به شهرها و روستاهای خود بر می گشتند؛ آنها علم را می خوانند برای هدایت خود و دیگران، عالم و مفسر و مبلغ و متکلم و فقیه می شدند برای هدایت و آگاهی خود و دیگران.

در زمان امام صادق علیه‌السلام از کوفه و سایر شهرهای دور برای فراگیری علم دین نزد ایشان در مدینه می آمدند و سپس برای ارشاد و هدایت مردم به دیار خود بر می گشتند و منشأ آثار و برکات فراوانی می شدند.
ایشان با نقل حکایتی از حضور عالمان مجتهد در روستاهای اطراف تبریز گفتند: در آن زمان روستاهای کوچک هم دارای چند مجتهد بود و مرجع هدایت و رسیدگی به مردم بودند و این نفس های پاک که علم را برای هدایت آموخته بودند منشأ اثر زیادی بودند. اگر علم برای هدایت آموخته شود، عالم با بیچارگان و اقشار ضعیف ارتباط برقرار می کند و حال آنها را می فهمد.
ایشان در ادامه با ذکر ماجرای تاثر انگیز مشاهده افراد بی خانمان و فقیر در اطراف شهرها و ازجمله اطراف حرم و مقبره شیخان در سالهاى پيش از انقلاب که در شرایط نابسامان و دردناک شب را به صبح می گذرانند، گفتند: دیدن این صحنه‌ها حال من را منقلب کرد و سالها پیش قصد داشتیم سرپناهی برای آنها بسازیم و مقدماتی هم با کمک فردی خیری با تامین زمینی برای ساخت سرپناه این بندگان خدا فراهم شد اما موانع اداری و شهرداری و... مانع آن شد.
ایشان در پایان گفتند: اگر علم برای اهداف مادی و پست و مقام باشد، هدایتی در کار نیست و با اقشار ضعیف ارتباط برقرار نمی شود و درد آنها را درک نمی کند. اگر روحانی این هدف را نداشت و صاحب کرسی شد دیگر کسی را نمی شناسد و حال مردم را درک نمی کند، لذا نمی فهمد در جامعه چه مشکلاتی وجود دارد؟ ایشان با انتقاد از هزینه های میلیاردی در برخی موارد و ساختمان سازی بی رویه و بی توجهی به نیازهای فقرا و افراد بی خانمان گفتند: باید بتوانیم آگاهانه مشکلات را بگوئیم تا حل شود و صرفاً انتشار این تصاویر موجی مقطعی ایجاد نکند تا بتوان مکانهایی برای حل مشکل افراد بی خانمان ایجاد کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR