السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 اگر استقلال حوزه نباشد، هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم

حضرت آيت الله العظمي دوزدوزاني تبريزي در آغاز درس خارج فقه:

اگر استقلال حوزه نباشد، هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم

اگر بخواهیم موثر باشیم، بايد مستقل باشیم وگرنه باید هرچه به ما دستور می‌دهند همان کنیم.

حضرت آيت الله العظمي دوزدوزاني تبريزي روز سه‌شنبه 27/7/95 در آغاز درس خارج فقه خود به مناسبت شروع سال تحصيلي جديد حوزه‌ با تشريح وضعيت حوزه‌هاي علميه تشيع و سوابق درخشان مجاهدت علمي و عملي علماي سلف، به طلاب و روحانيون يادآور شدند: استقلال فكري حوزه‌هاي علميه شيعه مهمترين امتياز اين حوزه به ديگر مراكز علمي اسلامي در مصر و عربستان و .. است.
آيت الله العظمي دوزدوزاني تبريزي در آغاز جلسه درس خارج خود با اشاره به كاهش روزهاي تحصيلي در حوزه علميه قم و ازدياد تعطيلات فرمودند: ما در حوزه صد روز درس می خوانیم شما فکر بکنید ما با این صد روز به کجا می‌رسیم مثلاً کسی بخواهد فقیه شود با صد روز درس خواندن کی فقیهی مثل جواهر خواهد شد؟ اگر بخواهد اصولی بشود کی شیخ انصاری و آخوند خراسانی و دیگران خواهد شد؟ این خود خسارتی هست که ما باید درباره آ» فکر کنیم.


امروز دروس حوزه ما کماً و کیفاً از محتوی خارج شده است.
ايشان در ادامه فرمودند: امروز می بینیم دروس حوزه ما کماً و کیفاً از محتوی خارج شده است آنچه که من اشاره کردم گرچه دروس قم این چنین است از قدیم‌الایام تعطیلات زیادي داشته؛ اما نه به این صورت كه براي یک امور جزئی درس را تعطیل کنیم؛ این هیچ‌وقت موجب پیشرفت آن‌چنانی طلبه نمي‌شود كه در آینده محقق بشود، مفسر شود، فقیه شود، اصولی شود. انسان باید قبل از حوزه خودش کار بکند؛ استقلال داشته باشد. ايشان با اشاره به سابقه حوزه علميه فرمودند: من یادم هست پنجاه شصت سال پیش که حوزه تعطیل بود، تازه ما خودمان کار را شروع می‌کردیم، چون بعضی از کارها با حوزه پيش نمی‌رود، وقتی حوزه تعطیل شد طلبه مستقلاً می‌تواند مطالعه بکند و کاری انجام بدهد.

 

پيشرفت علمي در سايه استقلال فكري است.
ايشان در ادامه با اشاره به دستاورد علمي علماي سلف تصريح كردند: این کتاب‌ها که می‌بینید از زمان شیخ طوسی قبل از زمان شیخ طوسی ده قرن، یازده قرن پیش همین جور علم متمول شده، پیشرفت کرده و تالیفات لطیف، تالیفات دقیق، تالیفات ارزشمند از زمان شیخ طوسی سید مرتضی الی ماءشاالله شیخ مفید، به جهان علم عرضه شده، در سایه استقلال فکری است؛ لازم نيست برای من و شما طلبه کسی بگوید درس بخوان! حالا امروز حوزه تعطیل است، پنج ماهه تعطیل است چکار می‌کنیم؟

علماي سلف با حفظ استقلال خود در حكومت‌ها را هدایت و اداره می‌کردند.
ايشان با اشاره به دخالت علماي سلف در امور اجتماعي و حكومتي با حفظ استقلال خود و حوزه فرمودند: با وجود این استقلال فکری، مرحوم شیخ طوسی‌ها و مرحوم مفیدها و همچنین از زمان شیخ بهایی وارد تشکیلات شدند؛ ولي طوری نبود که تشکیلات حکومت در آنها اثر کند، بلكه اینها اثر می‌کردند، آنها را هدایت و اداره می‌کردند. شما بهتر از من باید بدانید تاریخ را نگاه کنید ببینید این آخوندها در دربار آن روز چه کارها نکردند.
براي حفظ ميراث حوزه بايد استقلال فكري و درسي را حفظ كنيم.
ايشان تصريح كردند: اگر در حوزه بخواهیم میراث هزار ساله را بیشتر حفظ کنیم باید استقلال فکری و استقلال درسی را حفظ كنيم. نقل می‌کنند یکی از بزرگان و علما می‌خواست احکام بئر را تحقیق کند، این اقا می‌خواست از بزرگان علم استنباط کند؛ ولي ديد هرچه می‌خواهد تحقیق کند ذهنش به این می‌رود که در خانه‌اش یک چاه است، لذا دستور داد چاه را پر کنید فکرم قطع بشود در تحقیق و فتوا متاثر نباشد.

 

استقلال حوزه شيعه امتياز بزرگ ماست.
ايشان با اشاره به برخي آسيب‌هاي حوزه امروز فرمودند: یک وقت فکر ما این است که برای فلان موسسه برای بخش دولتی بخش فلان یا مثلاً بانک‌ها یا برای عمل جراحی یک فکری بکنید برای پیشرفت آنها، آن موقع نمی‌توانیم استقبال کنیم چرا؟ استقلال فکری نداریم استقلال فکری آن است که ما مستقل باشیم هیچ‌وقت در فکر این نباشیم که اگر این فتوا را دادیم فردا فلان پیوند نمی‌شود؛ اگر این فتوا را دادیم مثلاً برای یک موسسه اثر سوئی دارد. امروز وقتی شما مقايسه می‌کنید، مثلاً علمای سعودی را، علمای مصر را، استقلال فکری ندارند نمی‌توانند یک چیز بدون اجازه حکومت فتوا بدهند و این نه در جامعه و نه در دنیا ارزش چندانی ندارد. چرا در این قرون ما انقدر در دنیا تاثیر گذار بودیم؟ علتش این است که ما مستقل بودیم. حوزه ما صد ساله نبوده هزار ساله بلکه بیشتر بوده است؛ گرچه حوزه علميه قم حدود صد سال است اما حوزه نجف بیش از هزار سال است و همین استقلال فکری نگه داشته است. امروز این استقلال لازم است شما می‌بینید وقتی در حوزه علمیه علما حرف می‌زنند و در وزارتخانه‌اي تاثیری می‌کند، تجدید نظر می‌کند، ای بسا تغییرات می‌دهند این علتش همان استقلال است اگر استقلال نباشد، هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم باید هرچه به ما دستور می‌دهند همان بکنیم اگر ما بخواهیم موثر باشیم فکری بکنیم تا فتوای ما اثر بکند. این استقلال حوزه خواستة همه علما هست بزرگان علم هست الحمدالله تا حالا نگه داشتند و شده انشاالله خواهد شد این هست که من برای شما آرزو می کنم که شماها جدیت داشته باشید فعالیت بکنید و اینکه حوزه درس دارد و شما درس داشته باشید حتي اگر حوزه تعطیل شد، شما تعطیل نباشيد.

 

نخبگان حوزه نبايد از حوزه خارج شوند.
ايشان با هشدار به خروج نخبگان از حوزه فرمودند: یکی از خصوصيات حوزه ما این است که ما زحمت می‌کشیم افراد را تربیت کردیم یا افراد تربیت می‌شوند از پول حوزه، از پول امام زمان، یک وقت می‌بینیم صدايش از فلان موسسه در می‌آید و حال اینکه او در آینده فقیه می‌شد، مجتهد می‌شد، ارزنده بود، این قابلیت داشت می‌توانست یک مملکت را اداره کند؛ اما متاسفانه رفته و اين خیلی خسارت است. این آقایی که به درد اسلام می‌خورد حالا رفته در یک موسسه‌ای! ما نمی‌گوئیم فلان موسسه نرود اما این نخبگان را نباید از بین برد، نباید نخبگان را جذب جاهایی کرد که آنجا افراد عادی می توانند آن کار را بکنند، من از دوستان خودم و در میان شما كه افرادی نخبه هستند، شب و روز زحمت می‌کشید، خواهش می‌کنم در فکر این نباشند؛ در مخیله‌تان فرو نکنید که من هم فلان کرسی را اداره کنم و به پولی برسم، شما ان‌شاءالله آیة خدا باشید و برای اسلام ارزش داشته باشید، خدمت کنید و ان‌شاءالله هم خدمت خواهید کرد. این روحیه‌ای است که من متاسفانه در یکی از دوستان که اینجا بود و بعضی‌هاتون می‌شناسید خیلی قابل بود و درس‌خوان دیدیم سر از يك کار در آورده و به یک موسسه جذب شد. بله گاه به گاه یک مسئله دینی از ما می‌پرسد خوب این حیف بود آینده‌ای روشن داشت امیدوارم برای خدا انشاءالله زحمت بکشید در آینده بتوانید در جامعه خدمت بکنید.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR