السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 معاملات هرمی و اینترنتی

پاسخ حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ یداله دوزدوزانی مدظله
به استفتایی پیرامون معاملات هرمی و اینترنتی

باید توجه داشت که تجارت در اینترنت با دیگر تجارت ها تفاوتی ندارد و این ابزار فقط کارها را ساده تر کرده است، مثل تلفن و نمابر. بنابر این اگر معامله ای که از طریق اینترنت انجام می شود شرایط صحت را داشته باشد، معامله صحیح و در غیر این صورت باطل است.

 

اما در مورد معاملات هرمی مثل گلدکوئست و گلدماین و امثال آن به طور خلاصه باید توجه داشت که معاملات از نظر شرعی بر دو قسم هستند:
1- معاملات حقیقی که برای جامعه مفید هستند و مشکلی را از اجتماع بر طرف می کنند، مثل معاملات رایجی که در میان مردم جریان دارد و در صورت دارا بودن شرایطی که در رساله های عملیه بیان شده صحیح و حلال می باشند.
2- معاملات کاذبه که در واقع برای جامعه فایده ای ندارند و موجب اختلال در نظام اقتصادی جوامع بشری می شوند، مثل معاملات ربوی، قمار و ...
قرآن کریم هم به این مطلب اشاره فرموده است: (لا تأکلوا اموالکم بینکم بالباطل...)
هر انسان منصفی با اندکی توجه می فهمد که اینگونه معاملات – یعنی معاملات هرمی - هم از جمله معاملات باطل محسوب می شوند که چه به وسیله اینترنت و چه در خارج از آن انجام شوند، لازم است از آنها اجتناب نمود .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR