السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 استفتائات حجاب

1- تعریف حجاب با توجه به قرآن کریم (آیات حجاب، سوره نور و احزاب) چیست و تفسیر شما از آن چگونه است؟
ج: اجمالاً می شود گفت ظاهر آیه دلالت دارد بر این که بانوان ادامه مقنعه و چادر سرشان را به گردن بیندازند، نه آن طور که درزمان نزول آیه مرسوم بود که زن ها ادامه مقنه و چادرشان را به پشت می انداختند وگردن و سینۀ آن ها باز می ماند، البته لازمۀ پوشاندن سینه و گردن، پوشاندن مقداری از صورت می باشد، و الله العالم.


2- به طور مشخص منظور از زینت آشکاری که در آیۀ حجاب سورۀ نور آمده چیست و شامل چه مواردی می شود؟
ج: در مورد زینت بحث های زیادی شده است ولی بعید نیست که بگوییم مراد محل زینت است، پس در آیه نهی شده که زن بدن خود را نمایان و آشکار سازد و بنابر این تمام بدن زن زینت است، ولی اگر جزئی از بدن زن خود به خود آشکار شود، این نهی شامل آن نیست. پس در آیه از نمایاندن بدن نهی شده، نه از ظاهر شدن خود به خود آن و اما از آیۀ بر نمی آید که مراد از «ما ظهر» دست و صورت باشد، بلی در بعضی روایات به آن ها تطبیق شده که این هم بعید نیست، چون دست و صورت قهراً و خود به خود در هنگام فعالیت ظاهر می گردند، والله العالم.


3- امروزه شاخص های بارز با حجابی و بی حجابی از دیدگاه شما چه می تواند باشد؟
ج: شاخص حجاب پوشیده بودن بدن زن است، گرچه مصداق کامل و بارز آن در فرهنگ اسلامی، چادر است که از فرق تا قدم را می پوشاند و نیز در صورت استفاده از مانتو و دیگر پوشش ها برای حجاب، لازم است توجه شود که برجستگی های بدن را نمایان نسازند، والله العالم.


4- آیا رنگ پوشش تأثیری در با حجابی یا بی حجابی دارد یا خیر؟
ج: رنگ در صدق حجاب دخالت ندارد، گرچه بسا رنگ موجب تهییج نفس ناظرین است و از این جهت استفاده از بعضی از رنگ ها در حجاب ممنوع می باشد، والله العالم.


23/3/85

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR