السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 احکام شرکت

1 – چند نفردر یک خانه شریک هستند . آیا شریکی که در ان خانه سکونت ندارد می تواند اجرت المثل مطالبه کند و آیا کسانی که درخانه ساکن هستند به اندازه بودن اثاثیه شریک غیر ساکن حق مطالبه اجرت المثل از او دارند یا نه؟
ج : شریک می تواند اجرت المثل از شریکمطالبه کند و اگرماندن اثاثیه در منزل عرفا اجرت داشته باشد می توانند اجرت مطالبه کنند.


2 – چند نفرقرار می گذارند هر وقت کاری برایشان پیدا شد با همکار کنند و هر ماه درآمد را بین خود تقسیم کنند. آیا این نحو شرکت جایزاست؟
ج : این شرکت درابدان است و باطل می شود. ولی مصالحه اشکال ندارد.


3 – بازکردن درب جدید با عدم رضایت شریکهای دیگر در کوچه بن بست چه حکمی دارد؟
ج : ظاهرا اشکالی ندارد اگر از صاحب یکی از خانه ها باشد.


4 – شخصی از یکصدو نود و دو ساعت چاه و موتورآب شش ساعت سهم داشته است. سایر شرکا بدون اجازه او بقیه چاه را فروخته اند آیا خریداران حق دارند بدون اجازه این شخص چاه را عمیق کنند؟
ج : باید اجازه بگیرند.


5 – دو نفر در خانه ای باهم شریک هستند یکی مالک چهار دانگ و دیگری مالک دو دانگ است ولی زمین این خانه کلا اربابی می باشد واین دو نفرمالک اعیان این خانه هستند. کسی که مالک چهار دانگ است سهم خود را به شخص دیگری فروخته در این حال آیا شریکی که مالک دو دانگ است حق الشفعه دارد یا خیر؟
ج : بلی ظاهرا حق شفعه دارد.


6 – دو نفر در یک مغازه شریک و با هم مشغول کسب بودند ولی یکی از دو شریک از دنیا رفته و از او چند فرزند صغیرباقی مانده است. در این صورت باقی ماندن شریکی که فعلا در قید حیات است در شرکت بافرزندان صغیر شریک مرحومش از نظرشرعی چگونه است؟
ج : با مردن شریک شراکت باطل می شود وبه اذن ولی می توان آن را تصحیح کرد.


7 – شخصی فوت نموده و ترکه او تقسیم شده است که از خانه دوطبقه طبقه فوقانی به یک فرزند و طبقه تحتانی به دیگری رسیده است. حالا اگر طبقه فوقانی خراب شد مالک آن حق درست کردن آن را دارد یا اینکه حق او تمام شده و نیزاگر طبقه تحتانی خراب شود و به همین دلیل مالک طبقه فوقانی نتواند از ن استفاده کند آیا می تواند مالک طبفه تحتانی را مجبور به ساختن و تعمیرآن کند یا نه؟
ج : در فرض اول حق دارد که طبقه دوم را درست کند و در فرض دوم حاکم شرع می تواند مالک طبقه تحتانی را اجبار کند.


8 – شخصی ساختمان ناقصی را که هشتاد میلیون برای آن خرج کرده بود با شخصی دیگری شریک شد به این شرط که چهل میلیون در ساختمان خرج کند ولی این شریک هشت میلیون خرج کرده حالا که ساختمان را به قیمت روز فروخته اند آیا به نسبت چهلمیلیون شریک می شود یا نه؟
ج : ظاهرا به نسبت هشت میلیون حق دارد و به همین مقدار باهم مصالحه کنند.

9- عقد فضولی چه هست؟

ج: عقدی که بدون اجازه مالک یا صاحب حق به امید اذن بعدی به واسطهی شخص دیگر اجرا می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR