السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 جاهائى كه فقط قضاى روزه واجب است

مسأله 1697 ـ در چند صورت فقط قضاى روزه بر انسان واجب است و كفاره واجب نيست :
اول : آن كه روزه دار در روز ماه رمضان عمداً سر خود را به زیر آب فرو برد یا نسبت دروغ به خدا و پیغمبر بدهد.
دوم : آن که در شب ماه رمضان جنب باشد و به تفصيلى كه در مسأله (1639) گفته شد تا اذان صبح از خواب دوم یا سوم بيدار نشود .
سوم : عملى كه روزه را باطل مى‏كند، بجا نياورد ولى نيت روزه نكند يا ريا كند يا قصد كند كه روزه نباشد یا قصد كند كارى كه روزه را باطل مى‏كند انجام دهد.

چهارم : آن كه در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش كند و با حال جنابت، يك روز يا چند روز روزه بگيرد .
پنجم : آن كه در ماه رمضان بدون اين كه تحقيق كند صبح شده يا نه، كارى كه روزه را باطل مى‏كند انجام دهد ، بعد معلوم شود صبح بوده است و نیز اگر بعد از تحقیق با این که گمان دارد صبح شده، کاری که روزه را باطل می­کند انجام دهد و بعد معلوم شود صبح بوده که قضای آن روز بر او واجب است. بلکه اگر بعد از تحقیق شک کند که صبح شده یا نه و کاری انجام دهد که روزه را باطل می­کند، بعد معلوم شود صبح بوده، باید قضای روزۀ آن روزرا بجا آورد.
ششم : آن كه كسى بگويد صبح نشده و انسان به گفته او كارى كه روزه را باطل مى‏كند انجام دهد، بعد معلوم شود صبح بوده است .
هفتم : آن كه كسى بگويد صبح شده و انسان به گفته او يقين نكند يا خيال كند شوخى مى‏كند و كارى كه روزه را باطل مى‏كند انجام دهد ، بعد معلوم شود صبح بوده است .
هشتم : آن كه شخص نابینا و افرادی همانند او، به گفته كس ديگرى افطار كند ، بعد معلوم شود مغرب نبوده است .
نهم : آن كه در هوای صاف به واسطۀ تاریکی يقين كند كه مغرب شده و افطار كند، بعد معلوم شود مغرب نبوده است ، ولى اگر در هواى ابرى به گمان اين كه مغرب شده افطار كند، بعد معلوم شود مغرب نبوده، قضا لازم نیست .
دهم : آن كه برای خنک شدن یا بی­جهت مضمضه كند ، يعنى آب در دهان بگرداند و بى اختيار فرو رود که در این صورت قضای روزه بنابر احتیاط است، ولى اگر فراموش كند كه روزه است و آب را فرو دهد يا براى وضو مضمضه کند و بى اختيار فرو رود ، قضا بر او واجب نیست .
یازدهم : آن كه روزه را به جهت تقیه يا اضطرار يا اکراه، افطار كند.
مسأله 1698 ـ اگر غير آب چيز ديگرى را در دهان ببرد و بى­اختيار فرو رود يا آب داخل بينى كند و بى اختيار فرو رود ، قضا بر او واجب نيست .
مسأله 1699 ـ مضمضۀ زياد براى روزه‏دار مكروه است ، و اگر بعد از مضمضه بخواهد آب دهان را فرو برد ، بهتر است سه مرتبه آب دهان را بيرون بريزد .
مسأله 1700 ـ اگر انسان بداند كه بواسطه مضمضه ، بى اختيار يا از روى فراموشى آب وارد گلويش مى‏شود ، نبايد مضمضه كند اگرچه برای وضو باشد .
مسأله 1701 ـ اگر در ماه رمضان ، بعد از تحقيق ، یقین کند که صبح نشده و كارى كه روزه را باطل مى‏كند انجام دهد ، بعد معلوم شود صبح بوده ، قضا لازم نيست .
مسأله 1702 ـ اگر انسان شك كند كه مغرب شده يا نه ، نمى‏تواند افطار كند ، ولى اگر شك كند كه صبح شده يا نه ، پيش از تحقيق هم مى‏تواند كارى كه روزه را باطل مى‏كند، انجام دهد .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR