السلام علیک یا رسول الله (ص)


به مناسبت سالروز رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام مجلس عزا و سوگواری

در دفتر حضرت آیت الله العظمی دوزدوزانی تبریزی برگزار می گردد.


زمان: جمعه 26 آبان به مدت سه روز از ساعت:10:30

 جاهائى كه قضا و كفاره واجب است

مسأله 1667 ـ اگر در روزه ماه رمضان عمداً سر به زیر آب فروبرد یا به خدا و پیغمبر نسبت دروغ بدهد یا در شب جنب شود و به تفصیلی که در مسألۀ (1639) گفته شد بیدار شود و دوباره بخوابد و تا اذان صبح بیدار نشود،فقط باید قضای آن روز را بگیرد ولی اگر کار دیگری که روزه را باطل می­کند عمداً انجام دهد، در صورتی که می­دانسته آن کار روزه را باطل می­کند یا می­دانسته که آن کار مانند استمنا حرام است ولی نمی­دانسته که روزه را باطل می­کند، قضا و کفاره بر او واجب می­شود و این حکم در قی و اماله با چیزهای روان بنا بر احتیاط واجب است.

 

مسأله 1668 ـ اگر به واسطه ندانستن مسأله کاری انجام دهد که روزه را باطل می­کند، چنانچه می­توانسته مسأله را یاد بگیرد بنابر احتیاط مستحب کفاره بدهد و اگر نمی­توانسته مسأله را یاد بگیرد، کفاره بر او لازم نیست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

سایت جدید

.

استفتائات جدید

.

1) ابراز تولی و تبری
س) آنچه که بر هر مسلمانی واجب است در تبری و تولی، چگونه باید ابراز گردد؟
ج) بلی تولی و تبرّی واجب است و کفایت می کند بگوید: من دوستم با کسی که ائمه(ع) را دوست دارد و دشمنم با آن که با اهل بیت (ع) دشمن باشد.

 

2) کفن غصبی
س) شخصی فوت کرده و ما بعد از مدتی(20 یا 30 روز) متوجه شدیم کفن غصبی است حکم شرعی آن چیست؟
ج) اگر صاحب کفن راضی نگردد باید نبش قبر شود و کفن و به صاحبش برگردد.

 

3) ارجحیت نماز نافله
س)خواندن نافله نمازهای یومیه ارجحیت داردیا خواندن تعقیبات نماز؟
ج) نماز از تعقیبات دیگر ارجح است به جز تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها.

حدیث

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963
VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR VTEM IMAGE ROTATOR